Lego pre staršie deti - zberateľská záležitosť?

Autor: Zuzana Kubašáková | 1.12.2018 o 18:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1211x

Idú Vianoce a dobrým darčekom pre deti je kúpiť Lego. Recenzie na Lego sú výborné. Z Lega je možné postaviť model prakticky čohokoľvek. Automobilov, vlakov, domov, hradov, vesmírnych lodí, ale aj robotov. 

Všimol si niekto, že väčšina dnešných deti si predpripravené modely skladá len raz? Nie je to veľa peňazí kúpiť si Lego hrad, raz ho postaviť a mať ho ako výstavný predmet?

Očami behám po policiach v detskej izbe a vidím rôzne stroje, mega bojovníkov, transformerov a v mysli rekapitulujem, koľko sa s nimi deti hrali. Každý z týchto výstavných predmetov si syn veľmi želal, postavil ich, zahral sa s nimi a čas ich premenil na lapače prachu. Vystavené modely variácie nemajú, tak sa z nich nedá postaviť nič iné. Ak sa s nimi chcú deti hrať, tak ich skladáme z police opatrne, lebo niektoré časti môžu odpadnúť, a keď odpadne komplikovanejší komponent alebo celá časť, treba otvoriť plánik, ak viete, kde ho máte. 

Lego pre staršie deti ponúka stavebnicu o jednom výsledku. Je to niečo ako puzzle od 1000+ . Raz zložíte, zalejete lepidlom a hotovo. Lego pre staršie deti sa zmenilo na akési legové kulisy s dôrazom na prepracovanú konštrukciu v jednorazovom skladaní, cibrí jemnú motoriku, to áno (dieliky sú čoraz menšie), ale všetko smeruje k jedinému výsledku a to takému, aký navrhol výrobca. 1 krabica, 1000 detí a 1000 rovnakých výsledkov. Predtým sme mali 1 krabicu, 1000 detí a 1000 rôznych výsledkov. Vychádza mi z toho, že za mojich detských čias sme nemali toľko možností výberu Lega ako dnes, ale aj tak sme mali viac. Mohli sme skladať podľa svojej fantázie a rozoberať do aleluja.

Objavila som Lego Classic 4 + - 99. a potešila som sa, že to je to, čo hľadám. Nech si deti stavajú a vymýšľajú, čo sa im žiada. Nech nie sú zberateľmi, ale tvorcami svojich predstáv. Potom som si prečítala nasledovnú recenziu: „Napriek tomu, že je v balení naozaj veľa dielikov, nie je veľa možností, čo z nich poskladať. Šikovne nastavená obchodná stratégia. Bude potrebné dokúpiť ďalšie sady.“ (recenzia mall.sk, Lego Classic 10698 Veľký kreatívny box, cena 43,90 Eur ).

Nereflektuje moderné Lego dnešnú nalinajkovanú spoločnosť? Nie sme viac zberateľmi ako tvorcami? Výrobca vám diktujte, čo máte postaviť a z toho, čo vám dodá nepostavíte nič iné, len to, čo navrhol sám. Podčiarkne to premysleným postupom, lebo v rozobratí vám jednotlivé časti nedajú zmysel. Bola by som rada, kebyže výrobca vrátil na trh kreatívne sady s atraktívnymi variáciami pre staršie deti, aby sa nebáli výsledok znovu rozobrať a obávať sa pritom, že stratili plánik. Spomínam si na Lego policajnú stanicu, ktorú doniesol muž z pivnice u svojich rodičov, s ktorou sa hral ešte ako československé dieťa a tá krabica mala v sebe viac fantázie, ako celá zbierka moderných modelov nášho syna v detskej izbe.

Preto zvažujem, či tento rok nebude lepšia voľba kúpiť mladšej bábkové divadlo a staršiemu zaplatiť lyžiarsky kurz.

Ešte aby som bola k Legu spravodlivá. Na našom trhu existuje výborné kreatívne Lego Duplo, ale to je pre deti do päť rokov.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?